poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Mamy zaszczyt przedstawić: Vera Wang

Nie ma drugiej takiej osoby na świecie, która zasługiwałaby na tytuł matki chrzestnej mody ślubnej. Nie ma drugiej takiej projektantki, która byłaby w równym stopniu kwintesencją tego, czym współcześnie jest moda ślubna. Trudno uwierzyć, że spod ręki tej filigranowej postaci wyłaniają się najpiękniejsze, najbardziej pożądane projekty sukni ślubnych na całym świecie. Mogę się założyć, tu i teraz z każdym z Was, że nawet jeśli słyszycie to nazwisko pierwszy raz w życiu, to niejednokrotnie podziwialiście jej dzieła na fotografiach ze ślubów najsłynniejszych postaci tego świata. O kim mowa? Z nieukrywaną przyjemnością prezentujemy dzisiaj Verę Wang. 
Zanim stała się ikoną mody ślubnej...

Vera Wang, a właściwie Wang Weinei, urodziła się 27 czerwca 1949 roku w Nowym Jorku. Ukończyła elitarną The Chapin School, później studiowała na Sorbonie i w Sarah Lawrence Collage. Od najmłodszych lat trenowała łyżwiarstwo figurowe i balet, a gdy zdołała zakwalifikować się do startu w igrzyskach olimpijskich.... porzuciła łyżwiarstwo. Zrozumiała, że jej prawdziwą pasją jest moda i rozpoczęła pracę w Vogue, stając się najmłodszą redaktorką tego pisma w dziejach. Po zakończeniu współpracy z magazynem, gdzie pracowała 6 lat, przeniosła się do pracowni Ralpha Laurena. Dwa lata później, w 1990 roku, otworzyła swój własny butik z sukienkami - Vera Wang Bridal House Ltd. - przy Madison Avenue w Nowym Jorku. Jej wyczucie stylu, klasy i umiejętność połączenia tradycji z nowoczesnością, szybko zaskarbiło jej rzeszę fanek, również (a może zwłaszcza) wśród gwiazd światowego show-biznesu, polityki i sportu. W czerwcu 2005 roku odebrała nagrodę CFDA (Council of Fashion Designers of Amercia) oraz została uznana Projektantką Roku, w kategorii ubrań dla kobiet. 


Wszystko zaczęło się od tej jednej sukienki...

V.Wang i A. Becker
Skąd w ogóle przyszedł jej do głowy pomysł by zająć się projektowaniem głównie mody ślubnej? Nic prostszego - z własnego przykładu. Gdy zaczęła przygotowania do ślubu ze swoim obecnym mężem Arturem Beckerem, za nic w świecie nie mogła znaleźć swojej wymarzonej sukni. Dla projektantki mody to musiał być wyjątkowy ból. Jak więc mawia stare polskie porzekadło: potrzeba  matką wynalazków. Wang postanowiła sama zaprojektować dla siebie wymarzoną sukienkę. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 10 000$, ale czego się nie robi by dobrze wyglądać w tym wyjątkowym dniu. :)

Nie tylko moda ślubna...

Meester w reklamie Lovestruck
Oprócz niezliczonej ilości projektów sukienek ślubnych Vera Wang projektuje również sukienki na specjalne okazje. W 1993 roku po raz pierwszy uruchomiła linię kreacji wieczorowych. Do grona jej zagorzałych fanek należy między innymi ustępująca niebawem Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych - Michelle Obama. Ponadto od 2002 roku Wang sprzedaje także perfumy sygnowane swoim nazwiskiem, których twarzą (jak się okaże nie bez przyczyny) jest w ostatnich latach Leighton Meester, czyli serialowa Blair Waldorf. Wśród dwudziestu zapachów produkowanych w tej linii, tylko jeden przeznaczony jest dla panów. Co ciekawe, Wang może i porzuciła łyżwiarstwo figurowe dla projektowania, ale na pewno nie zapomniała o pasji do tego sportu. Wśród projektów jej autorstwa znajdziemy również kostiumy dla zawodniczek łyżwiarstwa figurowego. W przygotowanych przez Werę Vang strojach, na największych sportowych imprezach, prezentowały się światowej klasy zawodniczki, m. in. Nancy Kerrigan i Michelle Kwan. 

Michelle Obama w sukni V. Wang
N. Kerrigan w stroju zaprojektowanym przez V.Wang

"Filmowe" występy...

Suknie ślubne projektu Very Wang zawładnęły wyobraźnią nie tylko samych gwiazd, ale także kostiumografów na całym świecie. Oglądając film pewnie nawet nie mieliście pojęcia, że bohaterka ma na sobie kreację zaprojektowaną przez absolutną mistrzynię w tym fachu. Sukienkę od Wang miała na sobie m. in. wspomniana już Blair Waldorf z "Plotkary" podczas swojego ślubu z księciem Louisem. Światowy hit "Seks w wielkim mieście" również nie mógłby się obyć bez "udziału" Very Wang. W jej sukni wystąpiła oczywiście Carrie Bradshaw. W filmie pod tytułem "Ślubne wojny" obie bohaterki grane przez Kate Hudson i Anne Hathaway wystąpiły podczas uroczystości w projektach Wery. Vang jest wszędzie jako niekwestionowana królowa tego świata - co do tego nie ma wątpliwości. 

"Ślubne wojny"

"Ślubne wojny"
"Seks w wielkim mieście" Carrie
Blair w "Plotkarze"


Gwiazda wśród gwiazd...

Vera Wang jest ulubienicą najpopularniejszych gwiazd. W suknie ślubne jej projektów ubrane były m. in. Kim Kardashian ( Kardashian podczas swojego ślubu miała na sobie aż TRZY suknie projektu Wang), Avril Lavigne, Jennifer Aniston, Victoria Beckham, Heidi Klum, czy chociażby Jennifer Lopez. Można nawet pokusić się o żart, że Wang jest bezstronna politycznie: w jej sukniach ślub brały zarówno córka Hilary Clinton - Chelsea, jak i córka Donalda Trumpa - Ivanka. :)

Ivanka Trump

Victoria Beckham

Chelsea Clinton

Avril Lavigne

Jeśli ciekawią was projekty Very Wang - koniecznie odwiedźcie jej stronę verawang.com. Przygotujcie sobie długie godziny, bo można kompletnie oszaleć w mnogości jej projektów, a każdy następny jest lepszy od  poprzedniego. Dajcie znać, która sukienka jej projektu podoba Wam się najbardziej!

Informacje ze stron: 
www.polki.pl
www.olfaktoria.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz