sobota, 7 maja 2016

"One Ring to rule them all..." - kilka słów o obrączce.

www.pinterest.pl
Trudno wyobrazić sobie bardziej namacalny dowód wstąpienia w związek małżeński niż założenie na palec kawałka metalu, jak zwykli nazywać obrączkę złośliwi. Ci bardziej radykalni mówią o złotym GPSie, ale bez względu na to jak nazwiemy ten rodzaj biżuterii - ślub bez obrączek jest czymś niemożliwym, obojętnie czy decydujemy się na uroczystość kościelną, czy cywilną. Choć może się wydawać, że to zaledwie po prostu pierścionek i nie ma o co robić zamieszania, warto poświęcić dłuższą chwilę, aby zastanowić się nad wyborem obrączek. Założenie jest przecież takie, że mają z nami zostać na całe życie. No chyba, że tak jak moja babcia spuścicie obrączkę z wodą do umywalki. W dniu swojej 50. rocznicy ślubu...Ślubny pierścień z okresu Bizancjum - wikipedia.pl

Skąd to się w ogóle wzięło?

Pierwsze ślubne pierścienie znane były już w starożytnym Egipcie. Początkowo wyrabiano je z tego co porastało nabrzeża Nilu: tataraku, trzciny i przeróżnych pędów. Pierwotnie ślubna biżuteria przyjmowała zarówno postać pierścieni, czyli małych okręgów wkładanych na palec, jak i bransolet, umieszczanych na nadgarstkach. Łatwo się domyślić, ze nie była zbyt trwała i na ogół wytrzymywała przez około pierwszy rok małżeństwa zanim uległa zniszczeniu. Wraz z szerzeniem się tego zwyczaju w innych kulturach, ludzie decydowali się na stosowanie trwalszych materiałów takich jak skóra, czy kość słoniowa, po to by ostatecznie przerzucić się na metale, również te szlachetne. Majętni "narzeczeni" ozdabiali obrączki drogocennymi kamieniami, podkreślając swoje bogactwo i pochodzenie.

Co to w ogóle oznacza?

Gdyby zapytać przeciętnego Polaka jakie znaczenie ma obrączka, pewnie stwierdziłby, że noszenie obrączki oznacza po prostu bycie żoną lub mężem. Co do zasady - tak, ale dlaczego nosimy akurat pierścienie i dlaczego mają one kształt okręgu? 
Już starożytni Egipcjanie stwierdzili, że okrąg jest symbolem wieczności, ponieważ nie ma początku, ani końca. W późniejszych czasach pierścienie ślubne stały się po prostu symbolem przynależności. Podkreślały przywiązanie i pierwszeństwo swoich praw do narzeczonej. Dlaczego tylko do narzeczonej? A no ponieważ obrączki w wersji "męskiej" są swojego rodzaju nowością z czasów II wojny światowej. Wcześniej tylko kobiety zobowiązane były do noszenia obrączek. Tymczasem podczas wojennych zmagań, gdy większość mężczyzn przebywała z daleka od domów w poczuciu tęsknoty za ukochaną, również oni decydowali się na posiadanie obrączki, która przypominała im o żonie i niwelowała poczucie samotności.

Jak to się nosi? 

W czasach antycznych ludzie wierzyli, że żyła biegnąca z trzeciego palca lewej ręki jest żyłą, która łączy się bezpośrednio z sercem. Nazywali ją "vena amoris" i to na tym palcu nosili obrączki. W Anglii, w dawnych czasach, Pan Młody wkładał obrączkę na każdy! palec Panny Młodej zanim umieścił go na właściwym miejscu. Obecnie w zależności od tego z jakiego kraju pochodzimy, albo też z jaką kulturą się utożsamiamy, obrączki nosimy na różne sposoby. 
Obrączkę na serdeczny palec prawej dłoni założymy w Polsce, Europie Środkowej i Wschodniej, Grecji, Chile, oraz Indiach. Zwolennicy noszenia ślubnych pierścieni na lewej dłoni to rzecz jasna Włosi, Brazylijczycy, Francuzi, Irlandczycy, Kanadyjczycy, Meksykanie, Słoweńcy, Szwedzi, Amerykanie i Anglicy. W krajach muzułmańskich narzeczeni noszą pierścienie na lewej dłoni, a w czasie ceremonii przekładają je na prawą dłoń stając się tym samym mężem i żoną. 
Tak naprawdę istotnym elementem jest również rozmiar. Obrączka jeśli będzie zbyt luźna - przyniesie niebezpieczeństwo rozstania. Jeśli zbyt ciasna - zazdrość. Gdy przyjdzie Ci ochota, by zadusić męża przez sen - to również może oznaczać, że czas poszerzyć obrączkę.

Jaki mam wybór?

Przymierzając się do wyboru obrączek należy wziąć poprawkę na to, że sklepy jubilerskie przytłoczą nas przeróżnymi możliwościami i nawet jeśli początkowo wiedzieliśmy czego chcemy, może się okazać, że ta decyzja będzie jedną z najtrudniejszych z jaką przyjdzie nam się zmierzyć. Przede wszystkim najpierw musimy wybrać odpowiedni metal. Irlandczycy twierdzą, że "nie-złote" obrączki przynoszą pecha, ale obecnie bardzo popularne są pierścienie ze srebra, białego lub wielokolorowego złota, palladu czy platyny. Złoto nie jest koniecznością, zwłaszcza jeśli którekolwiek z narzeczonych preferuje na co dzień srebrną biżuterię, albo na złoto jest po prostu uczulone (pozdrawiam!). Ceny obrączek w dużej mierze zależą właśnie od materiału wykonania, ale też wzoru, czy jubilera, na którego się zdecydujemy. Skromne modele możemy zakupić już za około 60 zł za sztukę. Jeśli zaś cena nie ma dla nas znaczenia to jubilerzy będą w stanie zaproponować nam obrączki kosztujące nawet do kilkunastu tysięcy za parę.
Ciekawym elementem obrączki może być grawer. Przeciwnicy tego typu ozdób zarzucają, że grawer zanika po kilku latach, ale z tym argumentem walczyli moi rodzice już ponad dwadzieścia lat temu. Ich grawer ma się dobrze i absolutnie nic się z nim nie stało. Jasne, grawer grawerowi nierówny, ale jeśli zależy wam na personalizacji waszych obrączek to chyba nie istnieje lepszy sposób. Czasami zdarza się, że jubiler u którego kupujecie pierścienie wykona wam go za darmo, ale możecie spotkać się też z tym, że obsługa nie będzie chciała grawerować na obrączkach zakupionych w innym sklepie. Czas oczekiwania to nawet tydzień, a cena uzależniona jest od liczby znaków, które chcemy na obrączce umieścić.

1. Grawer tradycyjny

gemstudio.pl
Grawer tradycyjny to najczęściej wasze imiona i data ślubu. Możecie też zdecydować się na inicjały, inne ważne dla was daty, czy imiona dzieci. Pamiętajcie jednak, że obrączka ma ograniczone miejsce. Cała treść oświadczyn się tam raczej nie zmieści :) 

2. Grawer w formie cytatu

slubwbialej.pl

Cytaty są jednym z bardziej popularnych typów grawerów wśród narzeczonych. Jeśli chodzi o wybór  -istnieje pełna dowolność. Może to być po prostu napis "Kocham Cię", albo też "I żyli długo i szczęśliwie". Można zdecydować się na fragment Pisma Św. napis w innym języku np. "Ubi tu Ibi ega" (Gdzie ty, tam ja - łac.). Można wreszcie wygrawerować tytuł waszej ulubionej piosenki. 

3. Grawer symbol

slubwbialej.pl

Symbole są łatwe, szybkie i stosunkowo tanie jeśli chodzi o wykonanie graweru - o ile oczywiście mamy na myśli symbole w postaci serduszek czy znaków nieskończoności. Można też zdecydować się na nieco bardziej spektakularne zdobienia - np. w postaci waszych linii papilarnych.

Grawer "męsko - damski"

slubwbialej.pl
Jeśli nudzi nas tradycyjne podejście, możemy zdecydować się na obrączki, których grawer składa się z dwóch części i dopiero złożenie obrączek razem pozwala na jego pełne zrozumienie. Może być to fragment jakiegoś cytatu, albo stosownie odmieniony ten sam zwrot (np. "Na zawsze Twój" + "Na zawsze Twoja"). Kto zgadnie z jakiego filmu pochodzi cytat prezentowany na obrączkach powyżej? ; )

A jeśli nie chcę obrączki?

No cóż, nałożenie obrączek jest elementem zarówno ceremonii kościelnej jak i cywilnej. Z tym nie podyskutujemy. Natomiast o tym co z obrączkami dzieje się po wyjściu z kościoła czy USC decydujecie tylko i wyłącznie wy. Możecie nosić je do końca życia i dbać jak o własne dzieci, ale równie dobrze możecie po prostu schować je do kieszeni i zapomnieć, że istnieją. Często zdarza się tak, że z biegiem lat obrączka przestaje pasować. Wtedy można nosić ją np. na łańcuszku na szyi. Jakby nie patrzeć jest fantastyczną pamiątką z tego wyjątkowego dnia. Popularne ostatnio staje się także "tatuowanie" obrączek. Ten sposób jest nie tylko ultra-trwały, ale i nie trzeba się martwić, że obrączka zostanie zgubiona. Problem jest taki, że tego typu ozdoba nie pojawi się na naszych palcach w chwili ślubu. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której po słowach "Wymieńcie się obrączkami" w centrum uwagi pojawia się tatuator z igłą w ręce :) Tak czy siak, możliwości jest wiele. O tym, co będzie, lub czego nie będzie, na waszych dłoniach decydujecie tylko i wyłącznie wy.


Podzielcie się z nami swoimi pomysłami i koniecznie zaglądajcie na nasze media społecznościowe! Maj i nadciągający czerwiec to czas ślubów i wesel, więc let's stay in touch!


P.S. Obrączka babci się znalazła. Dzięki uprzejmości obsługi w restauracji, mój tata mógł odkręcić kolanko w umywalce i wydobyć pierścionek :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz