niedziela, 3 kwietnia 2016

Ślub po królewsku - najsłynniejsze "koronowane" uroczystości.

Każda Panna Młoda w dniu takim jak jej własny ślub wygląda najpiękniej na całym świecie, zwłaszcza w oczach swojego wybranka. Nie ma jednak co się oszukiwać - na kartach historii zapisały się Panny Młode, które stały się inspiracją i natchnieniem dla milionów kobiet przygotowujących się do własnego ślubu. Ich uroczystości weselne były nie tylko ekskluzywnymi medialnymi wydarzeniami, ale również pełnymi splendoru pokazami mody, spotkaniami elity i ekspozycją prawdziwego luksusu. Tak, mowa tutaj o ślubach koronowanych głów. Do dziś pamiętam dzień ślubu księcia Williama i Kate, gdy biegłam ze szkoły do domu, dopadając telewizora i nie odrywając się od niego przez całą transmisję. Dzisiaj zaprezentujemy wam więc krótką i całkowicie obiektywną listę uroczystości ślubnych, które zawładnęły wyobraźnią par Młodych na całym świecie. A naszą na pewno. (Kolejność nie ma żadnego znaczenia. )

1. Grace Kelly i książę Rainer III


Jeśli jakiś ślub zasługuje na określenie "ślub jak z bajki" to na pewno uroczystość zaślubin Grace Kelly i księcia Rainera III. Ona była słynną, hollywoodzką aktorką, muzą Hitchcocka i zdobywczynią Oscara. On  - następcą tronu maleńkiego księstwa Monako. Uroczystość ich ślubu była medialnym wydarzeniem na nieporównywalną do tamtej pory skalę, co zresztą jest dość oczywiste jeśli mówimy o małżeństwie jednej z najpiękniejszych kobiet i koronowanej głowy. Poznali się podczas konferencji w Cannes, a pierścionek zaręczynowy Grace przyjęła w czasie wspólnej podróży do USA. Uroczystość odbyła się 14 dni po jej przeprowadzce na Lazurowe Wybrzeże, najpierw jako uroczystość cywilna w Sali Tronowej, potem kościelna w Katedrze Świętego Mikołaja. 2. Książę William i Catherine Middleton


Catherine, potocznie nazywana Kate, spotkała swojego księcia podczas nauki na Uniwersytecie st. Andrews. Zaręczyli się w październiku 2010 roku, podczas wycieczki do Kenii, ślub wzięli w Opactwie Westminsterskim niecały rok później. Na ślubie pojawiło się aż 1900 gości! Zachwycająca była nie tylko Kate, ale także jej druhna - siostra Philippa, która czarująco prezentowała się w obcisłej, lejącej kreacji. Państwo Młodzi świętowali swój ślub aż na trzech uroczystościach, w tym jednej organizowanej przez babcię Williama, królową Elżbietę, obiedzie, organizowanym przez jego ojca Karola i wreszcie na prywatnym tanecznym przyjęciu dla najbliższych.
My, jako DreamGirls, na przykładzie Kate i Williama, nadal mamy zatem nadzieję, że któregoś pięknego dnia w bramy uniwerku Mickiewicza wkroczy jakiś książę z bajki, a najlepiej sześciu od razu! :)

3. Charlene Wittstock i książę Albert II


Historia kołem się toczy - a to najlepszy przykład. Albert, książę Monako, jest synem pary, o której już pisałam: Grace i Rainera. Jego wybranka, nazywana "najsmutniejszą Panną Młodą świata" pochodzi z RPA i zasłynęła jako modelka i pływaczka olimpijska. Swój "przydomek" zawdzięcza doniesieniom prasy, która na kilka dni przed ślubem informowała, że Charlene na wieść o kolejnej zdradzie Alberta, próbowała uciec z Monako, a podczas uroczystości roniła łzę za łzą. Czy ze szczęścia? Tego pewnie nigdy się nie dowiemy, ale jedyne co można stwierdzić z pełną stanowczością to fakt, że wyglądała jak milion dolarów. Podczas ich wesela dla gości śpiewał Jean Michel Jarre, a przyjęcie po ceremonii kościelnej odbyło się w operze monakijskiej. 

4. Sofia Hellqvist i książę Karol Filip

 

Choć książę Karol ewidentnie prezentuje hiszpański typ urody, to należy do szwedzkiej królewskiej rodziny. Jest idealnym przykładem na to, że czasy, w których dziedzice tytułów musieli szukać odpowiednio urodzonych panien minęły bezpowrotnie. Sofia jest bowiem byłą uczestniczką reality show "Paradise hotel", a w Las Vegas pracowała jako fotomodelka i instruktorka jogi. Młodzi pobrali się 13 czerwca 2015 roku w Kaplicy Królewskiej na Zamku Królewskim w Sztokholmie. I choć Karol nie zostanie królem, tracąc ten przywilej w wyniku przeforsowania ustawy sukcesyjnej, która tron ten przyznaje jego siostrze Wiktorii, to należy zaznaczyć, że dawno nie widziałam tak zakochanego Pana Młodego, co widać było w każdym jego geście i spojrzeniu. Zainteresowanych zachęcamy do przejrzenia zdjęć z tej uroczystości. 

5. Letizia Ortiz i książę Filip


Letizia, moim skromnym zdaniem, jest jedną z najpiękniejszych europejskich księżniczek (a od 2014 roku królowych), trudno więc się dziwić, że zawróciła w głowie samemu księciu. Co ciekawe, wcześniej była już mężatką i rozwiodła się w 1999 roku. Z zawodu dziennikarka, relacjonowała katastrofę statku "Prestige", gdzie na miejscu poznała księcia Filipa, który przybył by zapoznać się z sytuacją. Aż do zaręczyn w 2003 roku ukrywali łączącą ich relację. Letizia kolegom z pracy mówiła, że spotyka się z dyplomatą imieniem John. Ostatecznie pobrali się w maju 2004 rok. Uroczystość, nieprzerywaną reklamami, oglądało prawie 1,2 miliarda widzów! Na uroczystym weselnym bankiecie bawiło się prawie 1400 osób. Co ciekawe, uroczystości ślubnej towarzyszył tradycyjna wymiana arras: Filip wsunął w ręce Letizi trzynaście sztuk złota a ona mu je oddała. Gest ten, czerpiący jeszcze z tradycji cesarstwa rzymskiego, symbolizował podział majątku i miał przynieść im dobrobyt i szczęście. Specjalne błogosławieństwo dla Pary wystosował papież Jan Paweł II.


6. Księżna Stefania i książę Wilhelm


Nie zawsze królewskie śluby przypominają historie Kopciuszka. Czasem jest po prostu tak, że księżniczka poznaje księcia i co więcej! Mają wspólnego przodka. Tak właśnie było w przypadku hrabianki Stefanii i luksemburskiego księcia Wilhelma. Od czasu zaręczyn w kwietniu 2012 roku do ostatecznego dnia ich ślubu, księżna musiała poradzić sobie jeszcze ze śmiercią matki, ale Młodzi postanowili nie zmieniać planów dotyczących ślubu. Dzień po ślubie cywilnym wzięli udział w uroczystości kościelnej, w Katedrze Notre Dame w Luksemburgu. Ona złożyła przysięgę w jego języku, on po francusku. Sukienka Panny Młodej to projekt znanej Elie Saab. Ich ślub został nazwany "największym wydarzeniem w Luksemburgu od lat".

7. Mette - Marit i książę Haakon


Historia związku norweskiego księcia Haakona i jego żony Mette- Marit całkowicie przeczy zasadom, które kojarzą nam się z zawieraniem małżeństw przez koronowane głowy. Po pierwsze piękna Mette była samotną panną z nieślubnym dzieckiem. Ojciec jej syna oskarżany był o posiadanie i handel narkotykami. Mało tego, królewska para zamieszkała razem jeszcze przed zaręczynami! Te zaś ogłoszono 1 grudnia 2000 roku, a ślub zorganizowano w sierpniu roku następnego, w Oslo. Podczas uroczystego wesela książę zaskoczył zebranych gości niezwykle osobistym i wzruszającym toastem, w którym w niesamowicie czułych słowach zwrócił się do nowo-poślubionej małżonki: "To ty wydobywasz ze mnie wszystko, co najlepsze.  Nie mogę obiecać, że życie ze mną będzie łatwe i pozbawione problemów, ale będzie interesujące. Jestem dumny mogąc nazywać siebie Twoim mężem" 

8. Księżniczka Wiktoria i Daniel Westling


Co się tyczy historii Kopciuszka -  dla odmiany mamy wersję "odwróconą". Tym razem to żeński pierwiastek związku pochodzi z rodziny królewskiej, męski - był jej trenerem fitnessu i właścicielem siłowni. Dwór królewski poinformował o ich zaręczynach w 2009 roku, a rok później w sztokholmskiej katedrze protestanckiej odbył się się ich ślub. Co ciekawe, zwolennicy szwedzkiej tradycji równouprawnienia zwrócili uwagę na to, że prowadzenie córki do ołtarza przez ojca jest to niezgodne z ich obyczajami. Żeby wybrnąć z impasu Wiktoria pod rękę z królem Gustawem dotarła tylko do połowy kościoła - potem "przejął" ją narzeczony. To właśnie Wiktoria i Daniel zostaną parą królewską, a nie brat Wiktorii i jego żona, o których pisałam wcześniej, a wszystko za sprawą ustawy sukcesyjnej. Zadziało się to pomimo sprzeciwu ojca - króla i większości poddanych. Tymczasem Wiktoria i Daniel swoją skromnością i otwartością zyskali sobie przychylność większości Szwedów.9. Księżna Diana i książę Karol


Jedno z największych wydarzeń przełomu lat '70 i '80, było piękną uroczystością dwójki nieszczęśliwych ludzi. Z perspektywy czasu wiemy już przecież, że Karol poddał się presji rodziny i choć od lat darzył uczuciem swoją obecną żonę, 29 lipca 1981 roku poślubił Dianę Spencer, późniejszą "królową ludzkich serc". Historia Karola idealnie obrazuje poszukiwania odpowiedniej kandydatki dla przyszłego króla. Książę odrzucił cały poczet dam, ze względów religijnych, rodzinnych, czy braku królewskiego pochodzenia. Karol zapytany czy jest zakochany w wybranej przez siebie Dianie odparł "Cokolwiek to znaczy...". Same pomyślcie jak czułybyście się na miejscu lady Spencer. Uroczystość ślubu ogłoszono "świętem narodowym", uczestniczyło w niej 3500 osób, a kolejne 600 tysięcy wyległo na ulice Londynu. Młoda Para otrzymała 10 tysięcy prezentów i 47 tysięcy listów gratulacyjnych. 

10. Mary Donaldson i książę Fryderyk


Również i Dania ma w naszym zestawieniu swoich reprezentantów. Są nimi księżniczka Maria i książę Fryderyk, którzy poznali się w... pubie. Tak, w pubie, podczas Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku. Po zakończeniu Igrzysk książę wrócił do domu, a Maria została w rodzinnych stronach, ale ich kontakt trwał. Wysyłali maile, odbywali rozmowy telefoniczne i odwiedzali się tak często jak było to możliwe. 14 maja 2004 roku pobrali się w kopenhaskiej katedrze. Maria, pochodząca z Australii, zrzekła się obywatelstwa i przyjęła wiarę luterańską. 


A czy Wy macie może swoje propozycje do naszego zestawienia? Może przypadł wam do gustu ślub księżniczki Zary i rugbisty Mika Tindalla? Albo ślub w belgijskiej rodzinie królewskiej: księcia Amedeo i Lili Rosboch? Dajcie koniecznie znać! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz